ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز و ارز مجازی

ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز و ارز مجازی| بیمه خانه

در پاسخ به ارز دیجیتال چیست؟ باید گفت ارزهای دیجیتال یا پول الکترونیکی (digital currency) با تلفظ دیجیتال کارِنسی، ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی تولید، ذخیره و منتقل می شوند. ارز های دیجیتال تنها در اینترنت در دسترس هستند و با استفاده از کیف پول های الکترونیکی و یا در شبکه ای مشخص قابلیت انتقال دارند. رمز ارز و ارز مجازی از نمونه های ارز دیجیتال به حساب می آیند اما ارز دیجیتالی رمز ارز با ارز مجازی نیست. تعجب است که در بسیاری از سایت ها رمز ارز و ارز دیجیتال یک چیز در نظر گرفته شده اند. برای آشنایی با رمز ارز و ارز مجازی با ما همراه باشید.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز یا به لاتین (cryptocurrency) با تلفظ کریپتوکارنسی نوعی پول الکترونیکی به حساب می آید که با فناوری رمز نگاری طراحی شده است. این امر نیز موجب شده است که این ارز به راحتی  قابل هک نباشد. رمز ارز به صورت نامتمرکز (بدون نیاز به سیستم بانکی) و به صورت همتا به همتا (Peer-to-Peer) صورت می پذیرد. نامتمرکز بودن (امور مالی غیر متمرکز defi) به این معنا است که برای خدمات مالی مانند تولید و انجام تراکنش هیچ نیازی به سیستم بانکی و واسطه  نیست و در شبکه همتا به همتا از شخص به شخص به طور آنلاین انتقال پیدا می کند. شبکه پرداخت همتا به همتا  این امکان را فراهم میکند که بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای معاملات از فردی به فردی انجام پذیرد. در شبکه همتا به همتا سرور مرکزی وجود ندارد. این امر نیز موجب شده است که نظارت بانک ها و نهاد های مالی برای رمز ارزها وجود نداشته باشد.

بیت کوین

نخستین رمز ارز نامتمرکز توسط شخص یا گروهی با نام مستعار  ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 به نام بیت کوین ساخته شد. هویت این شخص یا گروه تا به امروز مخفی مانده است. بیت کوین را پادشاه ارزهای دیجیتالی می نامند. تراکنش های بیت کوین در فناوری با عنوان بلاک چین صورت می پذیرد. 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین (Blockchain) یک فناوری برای ثبت اطلاعات است که می توان آن را نوعی پایگاه داده دانست. بلاک چین سرور مرکزی ندارد و روی تمامی کامپیوتر هایی ( در بلاک چین به این کامپیوتر ها نود می گویند) که به شبکه متصل هستند توزیع شده است. در واقع اطلاعات میان همه اعضا به اشتراک گذاشته شده است. در این فناوری هر کامپیوتر یک سرور محسوب می شود. به همین علت این اطلاعات قابل هک نیست و یا حداقل به این راحتی ها امکان پذیر نیست. بلاک چین به معنی زنجیره بلوک ها است. داده ها در بلوک ها ذخیره می شوند و سپس با هم زنجیر می شوند. در بلاک چین اطلاعات مختلفی را می توان ذخیره کرد اما بیشترین کاربرد آن در مورد بیت کوین و ارز های دیجیتال نامتمرکز بوده است.

بیمه خانه چیست؟

بیمه خانه یک سامانه مشاوره و خرید آنلاین بیمه است. انواع بیمه از جمله بیمه عمر، بیمه تکمیلی انفرادی، بیمه موبایل، بیمه شخص ثالث و … را می توانید تهیه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین