23 بازدید

ارز فیات Fiat currency چیست؟

ارز فیات چیست؟ - بیمه خانه

ارز فیات یا Fiat Currency چیست؟ ارز فیات پول رایج یک کشور است که اعتبار خود را از دولت می گیرد. به عبارت دیگر ارز فیات پشتوانه طلا و نقره ندارد. به عنوان مثال دلار امریکا یک ارز فیات است که هیچ پشتوانه ای جز دولت ایالات متحده ندارد. لذا ارزش ارز فیات وابسته به عرضه و تقضا و ثبات و قدرت دولت صادر کننده است. همچنین پول ارز فیات در صورت کاهش باور عمومی نسبت به ارزش آن می تواند ارزش خود را به طور چشمگیری از دست بدهد. 

همانطور که متوجه شدیم ارزش ارز فیات را دولت ها حفظ می کنند. لذا عمکرد دولت ها و باور عمومی نسبت به وضعیت اقتصادی ارزش آن ها را به شدت تحت تأثر قرار می دهد. اصلاح فیات نیز از یک کلمه لاتین با معنی (اجازه دهید تا انجام شود) گرفته شده است.

ترجمه مقاله Fiat Money

چاپ پول و تأثیر آن در ارز فیات

ارز فیات به بانک های مرکزی امکان کنترل بیشتری به اقتصاد را می دهد زیرا آن ها می توانند چاپ پول را کنترل کنند.  لذا در صورت چاپ اصولی و به اندازه به طور قابل توجهی امکان جلوگیری از تورم و در صورت چاپ غیر اصولی و بی رویه این پول شاهد تورم های وحشتناکی خواهیم بود. 

کشور آفریقایی زیمبابوه نمونه ای از بدترین سناریو را در اوایل دهه 2000 ارائه کرد. در پاسخ به مشکلات جدی اقتصادی، بانک مرکزی این کشور با سرعتی سرسام آور شروع به چاپ پول کرد که در نتیجه تورم فوق العاده ایجاد شد. کارشناسان معتقدند این ارز در این مدت 99.9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. قیمت‌ها به سرعت افزایش یافت و مصرف‌کنندگان مجبور به حمل کیسه‌های پول فقط برای خرید کالاهای اساسی شدند. در اوج بحران، دولت زیمبابوه مجبور به انتشار اسکناس 100 تریلیون دلاری زیمبابوه شد. در نهایت، ارزهای خارجی بیشتر از دلار زیمبابوه استفاده شد.

همچنین اکثر ارزهای مدرن دنیا مانند دلار آمریکا، یورو، ریال خود ما و … نیز ارز فیات محسوب می شوند.

چرا پول فیات ارزشمند است؟

برخلاف پول‌های مبتنی بر کالا مانند سکه‌های طلا یا اسکناس‌های کاغذی قابل بازخرید برای فلزات گرانبها، پول فیات کاملاً با ایمان و اعتماد کامل به دولت صادرکننده آن پشتیبانی می‌شود. یکی از دلایلی که این امر شایستگی دارد این است که دولت ها از شما می خواهند که با پول فیات که صادر می کند، مالیات بپردازید. از آنجایی که همه باید مالیات بپردازند، در غیر این صورت با مجازات های سخت یا زندان مواجه می شوند، در عوض مردم  آن را می پذیرند (این به عنوان Chartalism شناخته می شود). تئوری های دیگر پول، مانند نظریه اعتبار، نشان می دهد که از آنجایی که همه پول ها یک رابطه اعتباری و بدهی هستند، مهم نیست که پول توسط چیزی برای حفظ ارزش پشتیبانی شود.

چرا اقتصادهای مدرن از پول فیات حمایت می کنند؟

قبل از قرن بیستم، اکثر کشورها از نوعی استاندارد طلا یا حمایت از یک کالا استفاده می کردند. با افزایش مقیاس و گستره تجارت و امور مالی بین‌المللی، مقدار محدود طلایی که از معادن و انبارهای بانک مرکزی بیرون می‌آمد نمی‌توانست با ارزش جدیدی که ایجاد می‌شد هماهنگی داشته باشد و باعث اختلالات جدی در بازارها و تجارت جهانی شد. پول فیات به دولت ها انعطاف بیشتری برای مدیریت پول خود، تنظیم سیاست های پولی و ثبات بازارهای جهانی می دهد. همچنین امکان بانکداری ذخایر کسری را فراهم می کند که به بانک های تجاری اجازه می دهد مقدار پول موجود را برای پاسخگویی به تقاضای وام گیرندگان ضرب کنند.

چند گزینه جایگزین برای پول فیات چیست؟

امروزه تقریباً هر کشوری دارای مناقصه قانونی است که پول فیات است. در حالی که شما می توانید طلا و سکه های طلا را بخرید و بفروشید، این سکه ها به ندرت در مبادله یا برای خریدهای روزمره استفاده می شوند و بیشتر یک دارایی کلکسیونی یا سوداگرانه هستند. ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین در دهه گذشته به عنوان چالشی در برابر ماهیت تورمی ارزهای فیات ظاهر شده اند. اما علیرغم افزایش علاقه و پذیرش، به نظر نمی‌رسد این دارایی‌های مجازی به معنای سنتی «پول» باشند.

آیا پول فیات فقط به تورم فوق العاده منجر نمی شود؟

زمانی که یک کشور واحد پولی خود را چاپ می کند، همیشه امکان ابرتورم وجود دارد، با این حال، اکثر کشورهای توسعه یافته تنها دوره های متوسط تورم را تجربه کرده اند. در واقع، داشتن سطح پایین ثابت تورم به عنوان یک محرک مثبت برای رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود، زیرا مردم را تشویق می‌کند تا پول خود را به جای بیکار ماندن و از دست دادن قدرت خرید در طول زمان روی کار بگذارند.

داشتن یک ارز نسبتاً قوی و باثبات نه تنها یکی از وظایف بانک‌های مرکزی مدرن است، بلکه ارزش پولی که به سرعت کاهش می‌یابد برای تجارت و تامین مالی مضر است. علاوه بر این، مشخص نیست که آیا تورم های فوق العاده ناشی از «چاپ افراطی» پول است یا خیر. در واقع، تورم های فوق العاده در طول تاریخ اتفاق افتاده است، حتی زمانی که پول بر اساس فلزات گرانبها بوده است. و تمامی ابرتورم های معاصر با یک فروپاشی اساسی در اقتصاد تولید واقعی آغاز شده اند.

ترجمه مقاله Fiat Money از سایت investopedia

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم