27 بازدید

پولبک pullback یا همان بازگشت چیست؟

پولبک یا pullback چیست؟ بیمه خانه

پولبک pullback یا همان بازگشت چیست؟ پولبک یک بازگشت از روند پیش روی قیمت است. واژه لاتین Pullback نیز به همین معنا است. پولبک بعد از عبور کندل ها از یک خط حمایتی یا مقاومتی شکل می گیرد. به تصویر ذیل دقت فرمایید.

پولبک چیست - بیمه خانه

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می نمایید، خط مقاومت به دلیل افزایش تقاضا شکسته می شود. در ادامه مشاهده میکنید که قبل از ادامه روند صعودی، قیمت به همان خط مقاومتی که حالا نقش یک خط حمایتی را بازی می کند بازگشت میکند یا به اصطلاح، بوسه آخر را میزند و در نهایت به مسیر صعودی خود ادامه می دهد. همچنین این اتفاق می تواند بالعکس صورت پذیرد. 

پولبک pullback چیست - بیمه خانه

در تصویر بالا اتفاقی برعکس تصویر قبلی را مشاهده میکنید. در اینجا قیمت به دلیل افزایش عرضه خط حمایتی خود را به سمت پایین میشکند و قبل از ادامه روند نزولی خود خط جمایتی که حالا به یک خط مقاومتی تبدیل شده است را لمس میکند و سپس به مسیر نزولی ادامه می دهد.

تفاوت پولبک و اصلاح چیست؟

پولبک یا همان بازگشت با مفهوم اصلاح کاملا متفاوت است. نکته اینجاست که در pullback یک خط حمایتی یا مقاومتی شکسته شده و در نتیجه مسیر قیمت از حالت صعودی به نزولی و یا بلعکس تغییر مسیر داده است و در این بین تنها یک عقب گرد کوتاه مدت اتفاق افتاده و قیمت سریعاً به روند پیش روی خود ادامه می دهد. اما در اصلاح بر خلاف pullback یک بازگشت قیمتی در جهت روند اصلی که همان روند صعودی است اتفاق می افتد. مثلاً رمز ارز یا سهامی بیش از اندازه رشد کرده است و در این مسیر یک اصلاح مثلاً یک هفته ای دارد و دوباره به مسیر خود ادامه می دهد. به عبارتی دیگر داطلاح ریزش قیمت است که در جهت اصلاح قیمت اتفاق می افتد. معمولاً رمانی می گویند اصلاح رخ داده است که 10% ریزش در آن مشاهده شود. البته برای درک بهتر اصلاح و دلایل وقوع آن باید یک مقاله تخصصی در ارتباط با آن مطالعه نمایید. 

پامپ و دامپ چیست؟

ارز فیات چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم