14 بازدید

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟

پامپ و دامپ چیست؟ بیمه خانه

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اصطلاح پامپ و دامپ به ترتیب اشاره به صعود و نزول ارزها (البته صعودی تصنعی و کاذب) در بازار کریپتو کارنسی دارد. اما برای درک بهتر این مفهوم به ترجمه مقاله  what is pump and dump in cryptocurrency در سایت icoholder.com می پردازیم.

طرح‌های پامپ و دامپ رمز ارز ها، وضعیتی را نشان می‌دهد که در آن یک فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با پمپاژ یک دارایی به بازار سود به دست آورند. اصطلاح پمپاژ برای نشان دادن خرید مقادیر زیادی سکه برای بالا بردن تقاضا و قیمت سکه مربوطه استفاده می شود. سپس، دارایی ها را با قیمت بالاتری آزاد می کنند تا بازده سرمایه گذاری بالایی داشته باشند. کلاهبرداران از پویایی بازار عرضه و تقاضا سوء استفاده می کنند تا سرمایه گذاران را وادار کنند که تغییرات قیمت را به عنوان یک روند عادی ببینند. در بسیاری از موارد، کلاهبرداران، سکه های جدید و نامطلوب را هدف قرار می دهند که دستکاری آنها به پول زیادی نیاز ندارد. به عنوان مثال، کلاهبرداران به ندرت به پامپ و دامپ بیت کوین فکر می کنند تا یک روند صعودی را تحریک کنند زیرا به پول زیادی نیاز دارد. برای جذب بیشتر از طرح‌های پامپ و دامپ، کلاهبرداران پیشنهادات عرضه اولیه سکه (ICO) را نیز هدف قرار می‌دهند، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران از نظر روانی آماده خرید هستند. قبل از ICO، لابی های فشرده ای انجام می شود.

پامپ و دامپ به زبان ساده: در فرایندی کلاهبردارانه گروهی با ابزار تبلیغات، ورود سرمایه های خود به آن رمز ارز و … موجبات رشد کاذب یک ارز را به وجود می آورند و آن ارز به اصطلاح پامپ می کند. سپس بعد از مدتی که به سود مورد نظر رسیدند و آن ارز را در شرایط خطر و سقوط ببینند اقدام به خروج سرمایه های خود می کنند و بازار شروع به ریزش می کند که این اتفاق را دامپ یا همان تخلیه می گویند.

پامپ و دامپ چگونه اتفاق می افتد؟

در مرکز طرح‌های پامپ و دامپ، تیمی متشکل از بازیکنان فن‌آور، با انگیزه و سازمان‌یافته قرار دارد. این بازیکنان از نقاط مختلف کار می کنند تا تبلیغات واقعی به نظر برسد. این تیم اغلب شامل سرمایه‌گذارانی است که برای خرید توکن‌ها و افزایش تقاضا بودجه ارائه می‌کنند. اگر توکن انتخاب شده از نوع دارایی کم حجم باشد، خرید بیشتر آنها به کلاهبرداران اجازه می دهد تا عرضه را کنترل کرده و قیمت را تنظیم کنند. از آنجایی که تیم داخلی بر روی ایجاد عرضه مصنوعی تمرکز می کند، تیم دیگری سخت کار می کند تا جنبه خوب توکن ها را نشان دهد. در گذشته، کلاهبرداران از تبلیغات شفاهی برای تشویق مردم به خرید سهام و پمپاژ سهام استفاده می کردند. امروزه، کلاهبرداران به راحتی می‌توانند با استفاده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام، فیس‌بوک و توییتر، اینستاگرام و … خریداران ارزهای دیجیتال را تشویق کنند. کلاهبرداران حتی گروه‌هایی تشکیل می‌دهند و از بازاریاب‌های تأثیرگذار برای انتشار کلمه «خوب» در مورد توکن‌ها استفاده می‌کنند. سرمایه گذاران و معامله گران از ترس از دست دادن توکن ها با قیمت بالا عجله می کنند تا توکن ها را بخرند. زمانی که کلاهبرداران در نهایت تمام توکن های خود را بفروشند، هیاهو و تقاضا از بین می رود. قیمت به طور ناگهانی سقوط می کند زیرا سرمایه گذاران متوجه می شوند که این یک کلاهبرداری بوده است. اما دیگر دیر شده است!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم