875 بازدید

ثبت قرارداد اجاره مسکن رایگان در سامانه معاملات املاک و مستغلات

ثبت قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات

ثبت قرارداد اجاره مسکن در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور که به صورت آزمایشی راه اندازی شده است به صورت رایگان امکان پذیر است. یعنی دیگر برای ثبت قرارداد اجاره مسکن و دریافت کد رهگیری نیازی به مراجعه به بنگاه های مسکن و پرداخت هزینه نیست. لذا ما در این مقاله اهتمام ورزیدیم تا آموزشی آسان از نحوه ایجاد قرارداد و دریافت کد رهگیری در این سامانه برای مخاطبین خود تهیه نماییم. در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش تصویری ثبت قرارداد اجاره مسکن در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور

برای ثبت قرارداد اجاره مسکن ابتدا وارد سامانه ملی املاک و اسکان کشور شده و همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می نمایید گزینه سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن را انتخاب می نماییم.

گزینه سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن را انتخاب نموده

بعد از انتخاب دکمه سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن برای ورود به سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور وارد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند می شوید. در این مرحله با ورود شماره تلفن همراه و کد امنیتی بر روی دکمه ارسال رمز یکبار مصرف کلیک نمایید.

ورود به سامانه املاک و مستغلات کشور از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

سپس رمز یکبار مصرف پیامک شده به شماره همراه وارد شده در مرحله قبل را وارد نموده و به مرحله بعد بروید.

مرحله ورود رمز پیامک شده

در این گام باید کد پستی نمایش داده شده را بررسی و در صورت تایید دکمه ثبت اطلاعات را انتخاب نمایید. در غیر این صورت نیز طبق راهنمایی مندرج در این مرحله نسبت به اصلاح کد پستی اقدام نمایید.

مرحله تایید کد پستی

بعد از تأیید کد پستی، وارد سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور می شوید. همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید در پایین صفحه دو گزینه ثبت قرارداد اجاره و استعلام کد رهیگیری وجود دارد.

بر روی دکمه قرارداد اجاره کلیک نمایید

مرحله تکمیل اطلاعات قرارداد

جهت ایجاد قرارداد اجاره مسکن بر روی دکمه قرارداد اجاره کلیک نموده و وارد صفحه ذیل شوید. در اینجا باید 6 مرحله را که جلوتر توضیح داده ایم با دقت تکمیل نمایید. 

تکمیل 6 مرحله ثبت قرارداد اجاره

 اطلاعات مؤجر : در این مرحله بایستی اطلاعات مربوط هبه شخص اجاره دهنده مانند اطلاعات هویتی، آدرس و … ذکر شود. 

اطلاعات ملک : در این بخش اطلاعات مربوط به ملکی که قرار است اجاره دهید را وارد نمایید.

مبلغ و تاریخ قرارداد : در این گام نیز مبلغ اجاره و قرض الحسنه (رهن)، تاریخ شروع و پایان قرارداد و … را وارد نمایید.

تعهدات طرفین : در مرحله تعهدات طرفین با برخی تعهدات اجباری و اختیاری طرف هستید که بندهای اجباری قابل تغییر نمی باشند. این تعهدات مربوط به طرفین معامله، تعهدات مستاجر، موجر و … است.

قبوض : پر نمودن اطلاعات مربوط به این قسمت اختیاری است. البته اگر قبضی را در این بخش اضافه نمایید باید اطلاعات مربوط به قبض را تکمیل نمایید.

 اطلاعات مستأجر : در این مرحله نیز، اطلاعات مربوط به شخصی که مسکن را اجاره می نماید باید توسط خود وی تکمیل گردد.

نکته: همانطور که در تصویر ذیل نمایش داده شده است، در برخی موارد، گزینه ای تحت عنوان امکانِ انتخابِ چند مورد را مشاهده می نمایید. با انتخاب این گزینه می توانید چند مورد را به صورت همزمان انتخاب نمایید. 

نکته در خصوص گزینه امکان انتخاب چند مورد

مرحله تکمیل اطلاعات مستأجر: در این مرحله خود مستأجر بایستی نسبت به تکمیل آن اقدام نماید. لذا در صورتی که مستأجر در کنار موجر حضور ندارد، می بایست از روش دوم که در تصویر ذیل مشاهده می نمایید، یعنی عدم حضور همزمان موجر و مستأجر استفاده نمود. در این صورت با وارد نمودن شماره همراه مستاجر یک کد برای وی پیامک می شود. این کد را از وی دریافت نموده و وارد نمایید. سپس آدرس اینترنتی یا همان لینکی برای مستاجر پیامک می شود که می تواند نسبت به تکمیل این بخش اقدام نماید.

مرحله تکمیل اطلاعات مستاجر باید توسط خود وی انجام شود

بعد از انجام مراحل فوق یک گزینه تحت عنوان قرارداد های در حال تکمیل قرارداد در سامانه اضافه خواهد شد. این گزینه همانطور که در تصویر قابل مشاه است، در بالای صفحه در نوار فهرست سایت اضافه می گردد. بر روی این گزینه کلیک نمایید.

اضافه شدن گزینه قراردادهای در حال تکمیل

مرحله امضاء قرارداد

بعد از انتخاب گزینه قراردادهای در حال تکمیل وارد صفحه ذیل می شوید. همانطور که در این صفحه قابل مشاهده است، 4 گزینه تکمیل اطلاعات قرارداد، امضا طرفین قرارداد، امضا شاهدین و نهایی شدن قرارداد، قرار دارد. همانطور که مشاهده می نمایید گزینه تکمیل اطلاعات قرارداد سبز رنگ شده است که به معنای تکمیل این مرحله است. لذا در این مرحله مستاجر و موجر و در مرحله بعد شاهدین باید قراداد را به صورت الکترونیکی امضاء نمایند.

مرحله امضا قرارداد

لذا با کلیک بر روی دکمه امضای قرارداد وارد صفحه قرارد می شوید و این امکان وجود دارد که موجر، مستاجر و شاهدین نسبت به امضا قرارداد اقدام نمایند. لازم به ذکر است بعد از امضا قرارداد توسط شاهدینِ طرفین کد رهگیری صادر می گردد. این کد در صفحه مشاهده قرارداد، قرار می گیرد. 

همچنین امضا قرارداد به این صورت است که با انتخاب گزینه تایید و امضای قرارداد، یک کد برای شماره همراه شما پیامک می شود. این کد را در قسمت مربوطه، وارد می نمایید و امضا به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای لغو قرارداد نیز به این صورت (دریافت کد و وارد نمودن آن در قسمت مربوطه) اقدام می شود.

نکته: با انتخاب دکمه فایل قرارداد می توانید قرارداد را چاپ نمایید.

نکته: در حساب کاربری موجر (کسی که اجاره می دهد) امکان امضا از طرف مستاجر و شاهدین هم وجود دارد، اما در حساب کاربری موجر فقط امضا توسط خود وی و شاهدین وجود دارد. همچنین شاهدین نیز می توانند از حساب کاربری خود نسبت به امضا قرارداد اقدام نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که امکان لغو قرارداد تنها تا 24 ساعت پس از امضاء موجر و مستاجر (به جز شاهدین) وجود دارد. لذا بعد از 24 ساعت و یا بعد از امضا شاهدین، این امکان سلب می گردد. 

در نهایت در این سامانه کارآمد می توانید در صورت نیاز از طریق پیام رسانی که در سایت وجود دارد با مشاور صحبت نمایید و سوالات خود را بپرسید. ما این کار را انجام دادیم و کارشناس به سرعت و به صورت دقیق سوالات را پاسخ دادند.

سامانه بیمه خانه

بیمه خانه سامانه ای جهت دریافت مشاوره و خرید انواع بیمه است. لذا در صورت نیاز برای خرید و یا مشاوره به لینک ذیل مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات