115 بازدید

NFT یا همان توکن غیر مثلی چیست؟

NFT یا توکن یر مثلی چیست؟ | بیمه خانه

NFT چیست؟ ان اف تی ها یا همان توکن های غیر مثلی نوعی از دارایی غیر مثلی می باشند که ارزش آن ها با یک واحد مشابه برابر نیست. مثلاً هر یک واحد رمز ارز بیت کوین برابر با یک واحد بیت کوین دیگر است اما ان اف تی ها هر کدام منحصر به فرد می باشند و ارزش متفاوتی دارند. برای درک دارایی های غیر مثلی یک تابلوی نقاشی را در نظر داشته باشید، این تابلوی نقاشی ویژگی های منحصر به خود را دارد و لذا با یک اثر نقاشی دیگر ارزش یکسانی ندارد. همچنین دارایی های مثلی مانند پول، دارایی های به اصطلاح تعویض پذیری می باشند که ارزش هر واحد آن ها یا واحد دیگر برابر است. مثل یک تراول 50000 تومانی که برابر با یک تراول 50000 تومانی دیگر است و یا یک 100 دلاری که برابر و قابل تعویض با یک 100 دلاری مشابه است. لذا ان اف تی ها یک نوع ارز یا دارایی دیجیتالی محسوب می گردند که هر واحد از آن ها با واحد دیگر برابر نیست و هر کدام خصوصیات منحصر به خود و به تبع آن ارزش متفاوتی دارند.

تعریف بالا از ان اف تی ها یک تعریف مختصر و ساده از بیمه خانه بود تا قبل از خواندن ترجمه مقاله Non-Fungible Token (NFT) Definition  (تعریف رمز غیر قابل تعویض (NFT)) از سایت investopedia.com کمی ذهنتان با مفهوم آن آشنا باشد.

ترجمه مقاله تعریف رمز ارز غیر قابل تعویض NFT از سایت invetopedia

NFT چیست؟ NFT ها توکن‌های غیرقابل تعویض یا  دارایی‌های رمزنگاری شده در بلاک چین با کدهای شناسایی منحصربه‌فرد و ابرداده هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برخلاف ارزهای رمزنگاری شده ، نمی توان آنها را به صورت معادل، معامله کرد یا مبادله نمود. به عبارتی دیگر ان اف تی با توکن های قابل تعویض مانند ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین و اتریوم متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند. بنابراین می توانند به عنوان ابزاری برای معاملات تجاری استفاده شوند.

ویژگی های NFT ها

  • NFT  توکن های رمزنگاری منحصربفردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند و قابل تکرار نیستند.  
  • NFT ها را می توان برای نمایش آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک استفاده نمود.
  • (توکن سازی) این دارایی های ملموس، در دنیای واقعی به آنها اجازه می دهد تا کارآمدتر خرید، فروش و معامله شوند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می دهند.
  • NFT ها همچنین می توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر استفاده شوند.

ساختار متفاوت NFT ها

NFT چیست؟ ساختار متمایز هر ان اف تی پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارد. به عنوان مثال، آنها وسیله ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک، مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا مدیریت هویت نیز استفاده شوند. همچنین NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، تراکنش ها را ساده کرده و بازار جدیدی ایجاد نمایند.

در اوایل ماه مارس، یک گروه NFT توسط هنرمند دیجیتال Beeple به قیمت بیش از 69 میلیون دلار فروخته شد. این فروش یک سابقه و رکورد برای گران ترین قطعات هنر دیجیتال فروخته شده تا کنون ایجاد کرد. این اثر هنری یک کلاژ بود که از 5000 روز اول کار بیپل تشکیل شده بود.

بیشتر بازار فعلی NFT ها حول اقلام کلکسیونی، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت های ورزشی، و چیزهای کمیاب متمرکز شده است. شاید پر هیاهوترین فضا در NBA Top Shot باشد، مکانی برای جمع آوری لحظات غیرقابل تعویض NBA به صورت کارت دیجیتال که برخی از این کارت ها میلیون ها دلار فروخته شده اند.

اخیراً، جک دورسی، مدیر عامل توییتر، پیوندی به نسخه توکن شده اولین توییتی که تا به حال نوشته شده بود، در توییتر منتشر کرد که در آن نوشته بود «فقط من توییت را تنظیم کردم». نسخه NFT اولین توییت تاکنون تا سقف 2.5 میلیون دلار پیشنهاد شده است.

درک NFT ها

بازی های مرتبط با NFT - بیمه خانه

NFT چیست؟ مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزپایه قابل تعویض هستند، یعنی می توان آنها را مبادله یا مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگر برابر است. به طور مشابه، یک واحد (اتر) همیشه برابر با واحد دیگر (اتر) است. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را برای استفاده به عنوان یک وسیله امن تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می کند.

NFT ها نمونه کریپتو را با منحصر به فرد و غیرقابل تعویض کردن هر توکن تغییر می دهند و در نتیجه نمی توان یک توکن غیرقابل تعویض را با دیگری برابر کرد. آنها نمایش دیجیتالی دارایی ها هستند و به پاسپورت های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر نشانه ها متمایز کند. آنها همچنین قابل توسعه هستند، به این معنی که می توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد را “تولید” کنید.

درست مانند بیت کوین، ان اف تی ها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند. مالکان همچنین می توانند ابرداده یا ویژگی های مربوط به دارایی را در ان اف اتی اضافه کنند. به عنوان مثال، نشانه هایی که نشان دهنده دانه های قهوه هستند را می توان به عنوان تجارت منصفانه طبقه بندی کرد. یا، هنرمندان می توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در فراداده امضا کنند.

NFT ها از استاندارد ERC-721 تکامل یافته اند. ERC-721 که توسط برخی از همان افراد مسئول قرارداد هوشمند ERC-20 توسعه یافته است، حداقل رابط – جزئیات مالکیت، امنیت و ابرداده – مورد نیاز برای تبادل و توزیع توکن های بازی را تعریف می کند. استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای NFTها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم را فراتر می‌برد.

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها مربوط به کریپتوکیتیز باشد. کریپتوکیتیز (cryptokitties) (یک بازی در بستر بلاک چین است) که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش های دیجیتالی گربه ها با شناسه های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند. هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی در اتر دارد. آنها در بین خود تولید مثل می کنند و فرزندان جدیدی تولید می کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی ها و ارزش های متفاوتی هستند. ظرف چند هفته کوتاه پس از راه‌اندازی،  طرفداران زیادی پیدا کردند که 20 میلیون دلار برای خرید، تغذیه و پرورش آنها هزینه کردند (احمقانه نیست؟:| ) برخی از علاقه مندان حتی بیش از 100000 دلار برای این تلاش خرج کردند.

در حالی که کاربرد کریپتوکیتیز ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، موارد بعدی پیامدهای تجاری جدی تری دارند. به عنوان مثال، NFT ها در معاملات سهام خصوصی و همچنین معاملات املاک و مستغلات استفاده شده اند. یکی از پیامدهای فعال کردن چندین نوع توکن در یک قرارداد، توانایی ارائه امانی برای انواع مختلف NFTها، از آثار هنری گرفته تا املاک، در یک تراکنش مالی واحد است.

چرا توکن های غیر قابل تعویض مهم هستند؟

NFT چیست؟ توکن‌های غیرقابل تعویض، تحولی به مفهوم نسبتاً ساده ارزهای دیجیتال هستند. سیستم‌های مالی مدرن شامل سیستم‌های تجاری پیچیده و وام برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات گرفته تا قراردادهای وام و آثار هنری است. با فعال کردن نمایش دیجیتالی دارایی های فیزیکی، ان اف تی ها گامی رو به جلو در اختراع مجدد این زیرساخت هستند.

مطمئناً، ایده نمایش دیجیتال دارایی‌های فیزیکی جدید نیست و استفاده از شناسایی منحصر به فرد نیست. با این حال، زمانی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری قراردادهای هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای تغییر تبدیل می‌شوند.

شاید واضح ترین مزیت ان اف تی ها کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند. ان اف تی هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهند، نیاز به عوامل را از بین می برند و به هنرمندان اجازه می دهند تا مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک NFT برای یک بطری نوشیدنی، تعامل بازیگران مختلف در زنجیره تأمین را آسان‌تر می‌کند و به ردیابی منشأ، تولید و فروش آن در کل فرآیند کمک می‌کند. 

NFT ها همچنین می توانند با تقسیم دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کنند. تقسیم دارایی دیجیتالی املاک و مستغلات بین چندین مالک بسیار ساده تر از یک دارایی فیزیکی است. این رفتار نشانه گذاری نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می توان آن را به دارایی های دیگر مانند آثار هنری تعمیم داد. بنابراین، یک نقاشی همیشه نیازی به داشتن یک مالک ندارد. معادل دیجیتالی آن می‌تواند چندین مالک داشته باشد که هر کدام مسئول بخشی از نقاشی هستند. چنین ترتیباتی می تواند ارزش و درآمد آن را افزایش دهد.

هیجان انگیزترین امکان برای NFT ها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری نهفته است. یک قطعه از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی ها و ملک های متفاوت است. یکی از بخش ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد در حالی که دیگری یک مجتمع تفریحی و دیگری یک منطقه مسکونی است. بسته به ویژگی های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است، قیمت متفاوتی دارد و با ان اف تی نشان داده می شود. تجارت املاک و مستغلات که یک امر پیچیده و بوروکراتیک است، می تواند با ترکیب ابرداده های مرتبط در هر ان اف تی منحصر به فرد ساده شود.

در صورتی که ترجمه مقاله NFT چیست؟ سایت Invostpedia برایتان مفید بود با به اشتراک گذاشتن آن با دیگران از طریق ارسال لینک برای دوستان و انتشار آن در شبکه های اجتماعی در نشر گسترده تر آن کمک کنید.

سرمایه گذاری در بیمه عمر یونیت

بیمه عمر یونیت لینک سامان امکان سرمایه گذاری در بازار بورس ایران بدون نیاز به داشتن دانش برای ورود به بازار های مالی را با تضمین اصل سرمایه فراهم نوده است. برای آگاهی از این بیمه عمر مقاله بیمه عمر یونیت لینک سامان را مطالعه نمایید. همچنین می توانید وارد فروشگاه بیمه خانه شوید و با چت آنلاین و یا تماس تلفنی از مشاوران بیمه خانه مشاوره دریافت کنید. همچنین امکان خرید این بیمه و انواع بیمه دیگر سامانه بیمه خانه امکان پذیر است. به این منظور بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات
سایت بیمه
سایت بیمه

سایتِ بیمه سایتِ بیمه یا همان سایت های خرید آنلاین بیمه با ارائه خدمات بیمه ای به صورت آنلاین، آگاهی از انواع بیمه، قیمت ها،

بیشتر بخوانید »