35,049 بازدید

نحوه ثبت نام بیمه سلامت به صورت غیر حضوری

نحوه ثبت نام بیمه سلامت

برای ثبت نام بیمه سلامت به صورت غیر حضوری با مراجعه به سامانه خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت و البته در صورت نداشتن بیمه گر پایه مانند تأمین اجتماعی و … می توانید اقدام نمایید. قبل از اقدام برای تهیه بیمه سلامت لازم است تا اطلاعاتی در خصوص انواع صندوق های این سازمان بیمه ای و شرایط آن داشته باشید. برای آگاهی از صندوق ها، شرایط و نحوه ثبت نام بیمه سلامت با این مطلب همراه باشید.

جهت خرید و آگاهی از بیمه درمان تکمیلی انفرادی و گروهی سامان، از طریق دکمه ذیل، اقدام نمایید.

انواع صندوق های بیمه سلامت کدامند؟

بیمه سلامت در 6 صندوق بیمه ای مختلف به نام های بیمه سلامت همگانی، ایرانیان، روستائیان، کارکنان دولت و سایر اقشار ارائه می گردد.

  1. صندوق همگانی: بیمه سلامت همگانی برای سه دهک اول جامعه به صورت کاملاً رایگان و برای دهک های 4 الی 6 با پرداخت درصدی از حق بیمه قابل تهیه است.
  2. صندوق ایرانیان: بیمه ایرانیان برای همه اقشار به شرط نداشتن بیمه گر پایه، با پرداخت حق بیمه قابل تهیه است.
  3. صندوق روستائیان و عشایر: برای اقشار روستایی و عشایر این بیمه نامه قابل تهیه است. تمامی کسانی که حداقل شش ماه در روستا یا شهرهایی که میزان جمعیت آن ها کمتر  از 20,000 نفر باشد سکونت داشته باشند مشمول این بیمه نامه می شوند.
  4. صندوق سایر اقشار: برای خانواده های جانبازان، ایثارگران، شهداء و مددجویان بهزیستی، طلاب حوزه علیمه و دانشجویان دانشگاه های وزارت علوم و وزارت بهداشت قابل تهیه است.
  5. صندوق کارکنان دولت: برای کارمندان دولت که صنوق بازنشستگی آن ها صندوق بازنشستگی کشوری می باشد، قابل تهیه است.
  6. پوشش بیمه ای بیماران خاص: افرادی که دچار بیماری های خاصِ تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی (چه خونی و چه صفاتی باشد)، ام اس یا پیوند کلیه باشند به صورت کاملاً رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند. طبق مصوبه مجلس، این افراد مادام العمر تحت حمایت های مالی دولت قرار می گیرند. توجه داشته باشید که بیماری های ذکر شده طبق متن مندرج در سایت سازمان بیمه سلامت در این مطلب آمده و ممکن است بروزرسانی نشده باشد. لذا در صورت داشتن بیماری های صعب العلاج از این جهت که بیماری شما جزء بیماری های خاص محسوب می شود یا خیر از سازمان بیمه سلامت و مراکز مربوطه سوأل نمایید.

چه کسانی می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند؟

همه اقشار جامعه که تحت پوشش هیچ بیمه گر پایه ای مانند تامین اجتماعی، نیرو های مسلح و … نیستند، می توانند تحت پوشش یکی از صندوق های بیمه سلامت که پیشتر ذکر شد، قرار بگیرند. لازم به ذکر است تهیه بیمه سلامت برای افراد زیر 18 سال  به شرط خانوار امکان پذیر است. منظور از شرط خانوار تحت پوشش قرار گرفتن سرپرست و تمامی افراد تحت تکفل است.   لازم به ذکر است دختران 18 سال به بالا تا زمان ازدواج و یا اشتغال و همچنین پسران در صورت تحصیل تا 25 سالگی تحت تکفلِ سرپرست، محسوب می شوند.  همچنین شرط خانوار مختص کسانی است که تحت پوشش بیمه های پایه نیستند، لذا در صورتی که فردی از اعضا خانواده تحت پوشش بیمه گر پایه باشد شرط خانوار برای وی لحاظ نمی گردد. یعنی بدون نیاز به آن فرد سایر اعضای خانواده می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.

شرایط صندوق بیمه سلامت همگانی

صندوق بیمه سلامت همگانی به صورت رایگان و یا پرداخت مبلغی از حق بیمه که با توجه به دهک بندی متقاضیان تعیین می گردد قابل تهیه است. افرادی که تحت  پوشش این صندوق بیمه ای قرار دارند تنها با رعایت نظام ارجاع می توانند به مراکز دولتی دانشگاهی و مراکز خصوصی طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت مراجعه نمایند.

دهک ها
حق بیمه (بیمه سلامت همگانی)
1 الی 5
کاملاً رایگان

نظام ارجاع چیست؟

منظور از نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی، مراجعه به پزشک خانواده و دریافت کد ارجاع می باشد. پزشک خانواده توسط اداره بیمه سلامت برای افراد تعیین می گردد و در صورت نیاز به درمان فرد بیمه شده با مراجعه به پزشک خانواده اقدام می نماید. لذا در صورتی که پزشک خانواده تشخیص دهد مراجعه کننده برای درمان خود باید حتماً به پزشک متخصص  مراجعه نماید و از حیطه تخصص خود خارج می باشد، کدی تحت عنوان کد ارجاع برای بیمار خود صادر می نماید. با دریافت کد ارجاع بیمه شده می تواند به پزشک متخصص در مراکز درمانیِ دولتی دانشگاهی و یا مراکز درمانی خصوصی طرف قرارداد مراجعه نمایید. توجه داشته باشید  به پزشکی میتوانید مراجعه نمایید که در زمینه ای که پزشک خانواده تشخیص داده است تخصص داشته باشد.

شرایط بیمه سلامت ایرانیان

صندوق بیمه سلامت ایرانیان با پرداخت حدوداً 1,0104,000 تومان حق بیمه به ازائه هر نفر قابل خریداری است. در بیمه سلامت ایرنیان بدون نیاز به نظام ارجاع می توانید از خدمات درمانی مارکز دولتی دانشگاهی و مراکز خصوصی طرف قرارداد استفاده نمایید. همچنین استفاده از مراکز خصوصی غیر طرف قرارداد در صورتی که مورد بستری باشد و خدمات ارائه شده تحت پوشش بیمه سلامت باشد امکان پذیر است.

دهک ها
حق بیمه (بیمه سلامت ایرانیان)
7 الی 8
پرداخت 50% از حق بیمه
9 و 10
پرداخت تمامی حق بیمه (حدود 1,104,000 تومان برای هر نفر)

آموزش ثبت نام بیمه سلامت به صورت آنلاین

جهت آموزش نحوه ثبت نام بیمه سلامت در سامانه خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت هم می توانید از ویدیو آموزشی قرار داده شده در خود سامانه بیمه سلامت و هم از این محتوای آموزشی در این مطلب استفاده نمایید. جهت مشاهده ویدیو آموزشی وارد لینک ذیل شوید.

مرحله اول: ورود به سامانه جهت ثبت نام

جهت ثبت نام بیمه سلامت و تحت پوشش های این سازمان بیمه ای قرار گرفتن، ابتدا وارد سامانه خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت شوید و با وارد نمودن کد ملی و شماره همراه متعلق به کد ملی وارد سامانه شوید. دقت فرمایید همانطور که پیشتر ذکر شد تهیه این بیمه نامه منوط به نداشتن بیمه گر پایه و همچنین برای افراد زیر هجده سال به شرط خانوار قابل تهیه می باشد. از طریق دکمه ذیل وارد سامانه مذکور شوید. توجه داشته باشید در حال حاضر دو سامانه برای ثبت نام وجود دارد که پیشنهاد می شود از سامانه ذیل استفاده نمایید.

نحوه ثبت نام بیمه سلامت

مرحله دوم: تکمیل اطلاعات خواسته شده

بعد از ورود به سامانه در صورتی که قبلاً ثبت نام نکرده باشید همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می نمایید وارد صفحه ذیل شده و می بایست در هر مرحله با پر نمودن اطلاعات خواسته شده و انتخاب گزینه بعد به مراحل بعدی بروید. دقت داشته باشید در مرحله موقعیت جغرافیایی در صورتی که موقعیت شما روستایی می باشد آن را انتخاب نمایید تا بیمه روستائیان در مراحل بعدی برای شما قابل تهیه باشد. در نهایت در مرحله پنجم این بخش، تصویر خواسته شده را آپلود نموده و گزینه پایان را انتخاب نمایید.

مرحله دوم ثبت نام بیمه سلامت

مرحله سوم: گزینه پوشش بیمه + ثبت پوشش بیمه ای

بعد از طی نمودن مراحل فوق وارد صفحه اصلی سامانه خواهید شد. در این مرحله با انتخاب گزینه پوشش بیمه ای در سمت راست صفحه و سپس انتخاب دکمه ثبت پوشش بیمه ای به مرحله بعدی وارد شوید. 

مرحله سوم ثبت نام بیمه سلامت

مرحله چهارم: مراحل مربوط به ثبت پوشش بیمه ای

در این بخش که در تصویر ذیل مشاهده می نمایید 6 مرحله را به ترتیب می بایست طی نمایید. در قسمت بررسی شرط خانوار  نکاتی که پیشتر ذکر شده تذکر داده می شود. با انتخاب گزینه بعد وارد گزینه درخواست حمایت دولت شده و سپس به مرحله انتخاب پوشش بیمه ای بروید.

مرحله چهارم ثبت نام بیمه سلامت

در گزینه انتخاب پوشش بیمه ای، صندوق های بیمه ای متناسب با شرایط شما برایتان ظاهر می گردد. به عنوان مثال برای روستائیان گزینه بیمه روستائیان و عشایر ظاهر می گردد. با انتخاب نوع بیمه نامه که پیشتر تفاوت آن ها ذکر شد وارد مرحله مشاهده حق بیمه شوید.

در مرحله چهارم، این بخش یعنی مشاهده حق بیمه، حق بیمه متناسب با طرح انتخابی و دهک بندی شما ظاهر می گردد.  

بعد از طی نمودن مرحله قوانین  وارد گزینه اطلاعات پرداخت که آخرین مرحله این بخش و ثبت نام می باشد با انتخاب متن موارد اعلام شده را خواندم و موافقم که در تصویر هم قابل مشاهده هست و انتخاب دکمه ثبت پوشش بیمه ای و یا گزینه پرداخت حق بیمه، به کار ثبت نام خود پایان دهید.  در صورت انتخاب صندوق بیمه سلامتی که رایگان باشد با انتخاب گزینه ثبت پوشش بیمه ای کار به پایان رسیده و در صورت انتخاب صندوق غیر رایگان با پرداخت حق بیمه، تحت پوشش قرار خواهید گرفت.  

نکته: تمامی مطالب و مراحل ذکر شده با دیدن فیلم آموزشی و پرسیدن سوالات از کارشناسان بیمه سلامت از طریق گفتگوی آنلاین در سایت بیمه سلامت نوشته شده اند. لینک فیلم آموزشی پیشتر گذاشته شده است و جهت پرسش از کارشناسان این سازمان از طریق لینک ذیل و قسمت گفتگوی آنلاین  سایت سازمان بیمه سلامت اقدام نمایید.

بیمه خانه چیست؟

سامانه بیمه خانه ارائه دهنده خدمات آنلاین فروش و مشاوره در خصوص انواع بیمه مانند بیمه عمر،    بیمه مسئولیت،    بیمه آتش سوزی و … می باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه ثبت نام بیمه سلامت به صورت غیر حضوری»

  1. برای ثبت پوشش بیمه ای درمرحله 4یعنی مشاهده حق بیمه چیزی نمیاد داره پیام داده ای یافت نشد ظاهر میشه.راه حلش چیه چکاری باید انجام بشه؟

    1. سلام و عرض ادب خدمت شما. وارد سامانه بیمه سلامت به آدرس ihio.gov.ir شوید، در گوشه صفحه یک سیستم چت آنلاین مشاهده می کنید، از اونجا سوال خودتون رو از اپراتور بپرسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات