مزایای بیمه عمر چیست؟

مزایای بیمه عمر| بیمه خانه

سود تضمینی

یکی از مزایای بیمه عمر  سود تضمینی این بیمه نامه می باشد. سود تضمینی بیمه عمر میزان سودی است که توسط بیمه مرکزی تصویب شده است و شرکت های بیمه موظف به پرداخت آن می باشند. این سود تضمینی برای همه شرکت های بیمه یکسان است، اما برخی شرکت ها با مسئولیت خود ممکن است این سود را بیشتر ارائه دهند  (مانند بانک ها)، نرخ سود تضمینی مصوب بیمه مرکزی به این صورت است که در دو سال اول 16%، سال سوم و چهارم 13% و پس از ان 10% به صورت سالیانه به اندوخته بیمه گذار تعلق می گیرد.

سود مشارکت

سود مشارکت نیز از دیگر مزایای بیمه عمر محسوب میگردد. سود مشارکت، سود حاصل از فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری های شرکت بیمه است که با اندوخته های بیمه گذاران اتفاق می افتد و بیمه گذار در ان سهیم است. این سود در شرکت های مختلف و در سال های گوناگون متفاوت است.  طبق موصبه بیمه مرکزی نیز 85% سود حاصل از این فعالیت ها متعلق به بیمه گذار است.

سپرده گذاری (واریز مبلغ به اندوخته بیمه عمر)

بیمه گذار طبق قوانین بیمه مرکزی می تواند مبلغی را به اندوخته بیمه عمر خود به عنوان سپرده افزوده کند و از سود حاصل از آن استفاده نماید. امکان برداشت این سپرده در هر زمان بدون اینکه آسیبی به نامه وارد شود یعنی بدون نیاز به بازخرید یا توقف بیمه نامه امکان دارد.

سپرده گذاری نیز از موارد مهم در بیمه عمر است که توصیه می کنیم حتما از مشاوران بیمه خانه در مورد آن مشاوره بگیرید. 

پرداخت اندوخته بیمه عمر به صورت یکجا یا مستمری

بیمه شده نیز می تواند اندوخته و سود حاصل از ان به صورت یکجا یا به شکل مستمری بگیرد.

بازخرید بیمه‌نامه

این بیمه نامه نیز طبق قوانین شرکت بیمه ای که بیمه نامه را از ان تهیه نمودید بعد از مدت کوتاهی (مثلاً یکسال) قابل بازخرید است و می توانید اندوخته و سود حاصل از ان را دریافت کنید.

  در صورت بازخرید بیمه نامه قبل از سال پنجم، به دلیل کسر هزینه‌های بیمه‌گری، اندوخته از مجموع پرداختی کمتر است. خرید بیمه نامه عمر به صورت بلند مدت سود آور است.

تعیین ذی نفع توسط بیمه‌گزار

با وجود این گزینه بیمه گذار می تواند سرمایه اندوخته و سرمایه فوت بیمه نامه را به میزان دلخواه خود بین افرادی که می خواهد تقسیم کند تا منافع بیمه نامه در صورت فوت بیمه شده برای ان ها باشد. نکته این پوشش این است که شما می توانید تعیین کنید وراث قانونی سهمی داشته باشند یا خیر، مثلا فرد می تواند افرادی غیر از فرزندان و همسر خود را به عنوان ذی نفع تعیین کند و همچنین درصد سهم ان ها را مشخص کند. لازم به ذکر است ذی نفعان در بیمه نامه توسط بیمه گذار قابل تغییر می باشد.

معافیت مالیاتی

 بله، اندوخته بیمه نامه عمر و سرمایه فوت معاف از هرگونه مالیاتی مانند مالیات بر ارث و .. می باشد و در صورت فوت بیمه شده سرمایه بیمه نامه بدون هیچ مالیاتی به ذی نفعان تعیین شده پرداخت می گردد.

دریافت وام بدون ضامن و وثیقه

بیمه گذار می تواند تا سقف 90% ارزش بازخرید بیمه نامه را بدون ضامن و وثیقه و البته بعد از گذشت مدت زمان کمی از بیمه نامه که با توجه به سیاست های شرکت تعیین می گردد دریافت کند. در زمان دریافت وام کماکان بیمه شده تحت پوشش بیمه ای است.

پوشش سرمایه فوت (به هر علت)

یکی از مهمترین مزایای بیمه عمر پوشش سرمایه فوت است. از زمان صدور بیمه نامه بیمه شده تحت پوشش فوت  قرار میگیرد و در صورت فوت بیمه شده سرمایه فوت که میزان ان با توجه به حق بیمه پرداختی و با انتخاب ضریب تشکیل سرمایه توسط بیمه گذار تعیین  می گردد به ذی نفعان بیمه نامه پرداخت می گردد.

در صورت خودکشی بیمه شده که به دو صورت عمد و غیر عمد می باشد، در حالت غیر عمد بودن سرمایه فوت پرداخت میگردد و در صورت غیر عمد بودن دوره انتظار دارد که با توجه به سیاست های شرکت تعیین می گردد.

پوشش سرمایه فوت ناشی از حادثه

در صورت فوت بیمه شده به علت حادثه که عمدی در ان نباشد، بیمه گر مبلغی با عنوان سرمایه فوت ناشی از حادثه مضاف بر سرمایه فوت طبیعی که پیشتر ذکر شد به ذی نفعان بیمه نامه پرداخت می کند. این مبلغ نیز توسط بیمه گذار قابل انتخاب است، به این صورت که با انتخاب ضریب بیشتر سرمایه فوت ناشی از حادثه افزایش می یابد.

فوت در اثر حادثه: هر واقعه ناگهانی که مستقیماً و ناشی از  یک عامل خارجی و بدون قصد و اراده بیمه شده بروز کرده و منجر به فوت بیمه شده گردد.

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی

در پوشش از کارافتادگی در صورتی که بیمه شده از نظر شرکت بیمه ای از کارافتاده محسوب شود علاوه بر اینکه از پرداخت حق بیمه  تا پایان قرارداد معاف می گردد، مبلغی معینی را نیز شرکت بیمه به بیمه شده پرداخت میکند. بیمه شده در صورتی که بالای 18 سال و شاغل باشد این پوشش شاملش می شود. از کارافتادگی به این معنا که فرد دیگر قادر به کارکردن نیست.  لازم به ذکر است این پوشش دوره انتظار دارد مثلا شرکت بیمه چند ماه صبر میکند تا از دائمی بودن آن اطمینان حاصل کند.

پوشش نقص عضو: در صورتی که بیمه شده دچار نقص عضو شود با وجود پوشش نقص عضو مبلغی مشخصی را که توسط بیمه گذار با انتخاب ضریب قابل تعیین است دریافت میکند.

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی توسط همه شرکت ها ارئه نمی شود و ممکن است شرایط متفاوتی در مورد آن بر اساس سیاست های هر شرکت حاکم باشد و همچنین پوشش های بیان شده از پوشش های گران قیمت به شمار آمده که شرایط سود دهی بیمه نامه را متفاوت خواهد کرد. توصیه بیمه خانه به شما عزیزان مشاوره تخصصی با مشاوران بیمه خانه قبل از خرید پوشش های مذکور است.

پوشش امراض خاص

در پوشش امراض خاص 5 بیماری سکته قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان، جراحی باز قلب و پیوند اعضای اصلی بدن (ریه، کبد، کلیه، مغز استخوان، قلب) تحت پوشش شرکت بیمه قرار میگیرد، و مبلغ مشخصی بابت هزینه های درمان پرداخت میگردد. این پوشش ها در صورت ابتلای بیمه شده به هر یک از بیماری های مذکور بعد از خرید بیمه نامه است. البته معمولاً دوره انتظاری برای این پوشش نیز وجود دارد که با توجه به سیاست های شرکت بیمه ای تعیین میگردد.سقف این پوشش ها به علاوه نوع و تعداد بیماری های تحت پوشش در شرکت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. مثلاٌ در شرکت بیمه سامان تعداد بیماری های تحت پوشش از موارد مذکور بیشتر است.

 پوشش امراض خاص در شرکت های مختلف بر اساس سیاست های آن شرکت می تواند متفاوت باشد که قبل از خرید پوشش ها باید اساسنامه شرکت مطالعه گردد. مثلاً در شرکتی قانون بر این است که عمل قلب بیشتر از دو رگ را پوشش دهد و یا موارد مشابه که واجب میکند قبل از خرید پوشش ها همه موارد مرتبط با آن با حوصله مطالعه گردد.

تمام موارد مطرح شده جهت اشنایی شما با پوشش های این بیمه نامه بوده است و ممکن است موارد مطرح شده در شرکت های مختلف بر اساس سیاست های آن شرکت متفاوت باشد. خرید بیمه نامه عمر امری تخصصی است و متناسب با شرایط و نیاز های هرکسی می تواند متفاوت باشد، به همین سبب خرید این بیمه نامه نیازمند مشاوره تخصصی و دقیق است. مشاوران بیمه خانه منتظر مشاوره رایگان تخصصی به شما عزیزان می باشند.

بیمه خانه یک سامانه مشاوره بیمه و خرید آنلاین بیمه از جمله بیمه عمر ، بیمه درمان تکمیلی انفرادی و گروهی، بیمه مسافرتی،بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه مسئولیت مدنی، بیمه اتش سوزی و زلزله، بیمه موبایل و بیمه کرونا  می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین

مدیریت ریسک چیست؟- ارتباط مدیریت ریسک با خرید بیمه| بیمه خانه

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک چیست؟ نقش بیمه در مدیریت ریسک در پاسخ به سوال مدیریت ریسک چیست؟ بهتر به زبان ساده بگوییم به مجموعه فرایندهای شناسایی، تحلیل

بیشتر بخوانید »

عناوین آخرین مقالات